Інформація для користувачів

Автор: Samolyuk Yury. Posted in Інформація для користувачів

Пам'ятка читача:


Якщо хочеш поговорити з ким-небудь – розгорни книгу!
Якщо ти занудьгував – візьми книгу!
Якщо хочеш одержати пораду – відшукай її в книзі!
Якщо прагнеш знайти друга – подружи з книгою!
Якщо мрієш стати справжньою людиною, читай книги!
Якщо хочеш відчути безмежні можливості людського розуму – працюй з книгою!

 

Правила поводження з книгою:


не читай книгу під час їжі – можеш забруднити її;
обгорни книгу в папір – не бруднитиметься обкладинка;
не клади в книгу олівців, ручок та інших товстих предметів – від цього рветься палітурка;
не загинай ріжків на сторінках книги – ріжки відриваються і псується книга – зроби собі для книги закладку;
не рви сторінок, не малюй і не пиши нічого в книзі, не роби в ній ніяких поміток;
не перегинай книгу – від цього вириваються сторінки;
перегортаючи прочитану сторінку, держи її за верхній край;
не читай книгу на сонці.

 
Правила гігієни читання:


не можна читати, коли темно;
не потрібно читати в лежачому положенні;
промені світла повинні падати на книгу зліва або зверху;
книгу тримати не ближче 30 см від очей;
кожну годину потрібно давати очам відпочинок на 10 хвилин.

 

Як вибрати книгу для читання ?

Зайшовши до бібліотеки, треба звернутись до її каталогів. В перекладі з грецької „каталог” означає „перелік”. Отже, каталог – перелік усіх книг, які є в бібліотеці. Каталог необхідний кожній бібліотеці, він служить посередником між книгою і читачем. Переглядаючи каталог, читач дізнається, чи є в бібліотеці потрібна йому книга, які книги є в бібліотеці ізданої теми, які книги конкретного автора можна прочитати в цій бібліотеці.       В картотеках картки з назвами книг підібрані за окремими темами.       На книжкових виставках ти завжди знайдеш цікаві книги.       Переглянь бібліографічні покажчики. Це книги про книги. В них ти знайдеш анотації – короткі розповіді про зміст книги і поради, кому рекомендована дана книга.       Ти можеш сам вибрати книгу з полиць відкритого доступу.

 

Що читати?

Ви часто запитуєте бібліотекаря: “Дайте, будь ласка, почитати щось гарне.” Але різному емоційному стану відповідає різна художня література.         Художнє слово володіє універсальною здатністю пробуджувати уяву, фантазію, переносити в омріяний світ, сприяти інтимному самовираженню через контакт із віртуальним художнім світом. Тому, якщо ти: - прагнеш до емоційної розрядки, то гарна, чуттєва поезія може налаштувати на ліричний лад; - хочеш відволіктись від буденних клопотів, то гостросюжетна проза - найкраще читання в такому випадку. Воно скрасить буденність та подарує цілу гаму переживань; - хочеш спонукати себе до емоційних роздумів про життя, то зображення людських доль – це читання для тебе;  - хочеш заповнити свій вільний час, то читання – це змістовне, благородне і приємне проведення дозвілля.

 

Як працювати з підручником ?

Прочитай увесь заданий текст, глибоко вдумуючись у його зміст. Пам’ятай, що читання підручника без напруження думки – марна трата часу.       Працюй завжди з ручкою або олівцем в руках.       Засвоєнню допоможуть схематичні малюнки й записи.       Поділи в думці текст на частини і знайди основну думку.       Читаючи текст, пов’язуй його з часом, картою,графіками, схемами підручника. Пам’ятай, що без хронології та карти немає історії.       Порівнюй, зіставляй вивчений матеріал, факти,явища з іншими.       Складай короткий усний (письмовий) план прочитаного. Коли такий план подано вчителем, то вивчай матеріал за планом.       Намагайся в тексті знайти відповідь на кожне запитання, наведене в кінці параграфа.       Привчай себе до самоконтролю: обов’язково перекажи вголос або про себе заданий матеріал,спочатку частинами, а потім – у цілому весь параграф. Роби це так, щоб словам було тісно, а думкам – просторо.       Виконуй завжди домашні завдання.       Долай труднощі, а не тікай від них. Працюй систематично і наполегливо над книжкою.

 

Як працюють з довідковою літературою ?

Навіть найрозумніша людина в світі не може пам’ятати великі події сучасного та минулого, численні дати, цифри, факти. Доповнюють пам’ять людини книги, які все знають, словники, довідники, енциклопедії. Ці книги – друзі нашої пам’яті, вони дають відповідь на будь-яке питання. Як же ці книги побудовані? Як ними користуватися в роботі? Найпростіші з них :          1. Словники. В них зібрані слова,розташовані в алфавітному порядку. Найбільшим попитом користується орфографічний словник. Майже всі ми ним користуємося, коли не знаємо, як писати те чи інше слово. Коли ж Вас цікавитиме значення слова та історія його походження – користуйтеся „Тлумачним словником”. Словник російського вченого і письменника В.Даля, де автор зібрав 200000 слів, особливо відомий. Кожне слово тут має пояснення і тлумачення. Цей словник надає велику допомогу при читанні російської дореволюційної літератури, пояснює слова, які нам сьогодні незрозумілі. Читаючи газети та журнали, ви часто зустрічаєтесь зі словами, які прийшли з інших мов народів світу – тут вам допоможе „Словник іншомовних слів”. Кожен учень – повинен мати відповідні навички роботи зі словником. Уважно переглядайте передмову до словників,знайомтеся з умовними позначеннями. Нашим добрим помічником є:          2. Енциклопедії. Саме слово взяте з грецької мови і означає: „коло знань”. В наш час енциклопедіями називають книги, в яких коротко викладено у певній системі дані про науку,техніку, культуру, природу, мистецтво та ін. У більшості матеріал в енциклопедіях розміщено аалфавітному порядку.Винятком з цього є „Дитяча енциклопедія”. В ній матеріал розташований по системі знань. В її створенні брали участь педагоги, письменники, художники.Кожний том присвячений окремій галузі знань. У кожному томі вміщуються таблиці й різні допоміжні покажчики: хронологічний, алфавітний,бібліографічний. Останній рекомендує найбільш цікаві книги з теми, якій присвячено даний том. Як же користуватися „Дитячою енциклопедією.”? Насамперед, потрібно визначити, в якому томі знаходиться потрібний матеріал. Припустимо, що вас цікавить історія середніх віків. „Історія людського суспільства” знаходиться в 7-му томі, отже, необхідний матеріал ми знайдемо в 7-му томі. Є ще галузеві енциклопедії: географічна, хімічна,технічна... Вони також допоможуть вам у вивченні шкільної програми.

 

Як написати реферат?

Визначити тему. Підібрати літературу: документи, першоджерела; монографії, довідники, збірники; газетні та журнальні матеріали. Ґрунтовно вивчити літературу. Скласти первісний варіант плану майбутнього реферату. Виділити основні питання. Систематизувати опрацьований матеріал. Остаточно продумати та уточнити план реферату.Обов’язково включити у план актуальні теми і їх значення.  Написати реферат. У кінці реферату слід скласти список використаної літератури.

 

Як читати газету?

Читай газету щодня. Газети розкажуть тобі про найважливіші події, що відбуваються в нашій країні й у всьому світі. Перед тим, як почати читати газету, переглянь заголовки всіх статей – це допоможе тобі вибрати в ній найцікавіший матеріал.  Читаючи газету, користуйся картою. Знайди на ній місця, про які прочитав у газеті. Пояснення незрозумілих слів знайди в словнику, або про їх значення запитай у вчителя, бібліотекаря. Опрацюй додаткові інформаційні джерела, що стосуються тематики, яка тебе дуже зацікавила.

 

Як працювати з текстом параграфа?

Уважно прочитай текст параграфа, запитання і завдання до нього. Знайди в тексті відповіді на поставлені запитання. Виконай усі завдання. Запам’ятай усі терміни і поняття. Склади план своєї розповіді. Перекажи зміст тексту відповідно до складеного плану, використовуючи у своїй розповіді нові терміни, поняття.

 

Як користуватися навчальною, довідковою та додатковою літературою?

* Використовуючи навчальну, довідкову і додаткову літературу, уточніть, що саме вас цікавить.  * Подумайте, де найбільша можливість одержати відповідь на запитання, що вас цікавить: у підручнику,довіднику чи додатковій літературі. * Насамперед використайте підручник, потім – довідник, а тоді – додаткову літературу. * Відкриваючи книжку, спочатку прочитайте зміст і покажчик термінів, назв. Залежно від мети використайте такі види читання:                - читання – перегляд, коли книжку переглядають швидко, зупиняючись на окремих сторінках (мета такого перегляду – перше ознайомлення з книгою, одержання певного уявлення про її зміст);                - вибіркове читання або повне, коли читають не весь текст, а тільки потрібні місця; читання з різних видів записів прочитаного. * Відшукавши у книзі потрібний розділ, параграф чи сторінку, не обмежуйтеся побіжним поглядом, а випишіть потрібну для себе інформацію, виділіть основне, складіть план прочитаного.

end faq

Липень 2022
7
Четвер
01:10
Joomla календарь

Google map

Реєстрація